Viltrox AF 75mm F1.2 PRO STM ED IF
Viltrox AF 75mm F1.2 PRO STM ED IF
Couldn't load pickup availability
SKU:JAN:4573620730276
Manufacturer's suggested retail price: 132,000 yen
24,900 yen OFF
Specifications
| Compatible Sensor Size | APS-C |
|---|---|
| Color | Black |
| Focal Length | 75mm (115mm equivalent in 35mm format) |
| Focus Mode | AF (Autofocus) |
| Aperture Blades | 11 blades |
| Lens Construction | 11 groups, 16 elements (3 ED lenses, 4 high refractive index lenses) |
| Aperture Range | F1.2-F16 |
| Minimum Focusing Distance | 0.88m |
| Filter Diameter | 77mm |
| Dimensions |
E: Φ87mm x 101mm (excluding mount) Z: Φ87mm x 102mm (excluding mount) X: Φ87mm x 101mm (excluding mount) |
| Weight | Approx. 675g (E) / Approx. 710g (Z) / Approx. 670g (X) |
| Accessories | Lens cap, rear lens cap, lens foot, storage bag |
| Manufacturer Warranty | 1 year (covers natural defects) |
※ Important Notes on Purchase and Use
- Attaching/Detaching the Lens: Always turn off the camera's power before doing so.
- AF Performance/Compatibility: AF speed and accuracy depend on the camera body. Operation is not guaranteed for all functions or equipment.
- Firmware: Operation may be unstable depending on the firmware version. For unsupported models or operational issues, please await future firmware updates for improvement.
- Product Specifications: Due to manufacturing batches, the appearance of the product may differ slightly from the information posted.
Product Overview
The Viltrox AF 75mm F1.2 Pro uses special optical glass from HOYA, Japan, with four high-refractive index lenses and three ED lenses, achieving outstanding image quality even at maximum aperture and rendering details with exceptional clarity. The super-large F1.2 aperture provides astonishing clarity and ultimately beautiful bokeh, enhancing overall image quality. Equipped with the latest STM motor, autofocus is fast, smooth, and silent. Furthermore, it supports human eye AF and animal eye detection.
For inquiries about the product, click here

この商品には関連する記事がありません。