Viltrox AF 27mm F1.2 PRO STM ASPH ED IF
Viltrox AF 27mm F1.2 PRO STM ASPH ED IF
Couldn't load pickup availability
SKU:JAN:4573620730313
Manufacturer's suggested retail price: 132,000 yen (24,900 yen discount from suggested retail price)
Specifications
| Compatible Sensor Size | APS-C |
|---|---|
| Color | Black |
| Focal Length | 27mm (40.5mm equivalent in 35mm format) |
| Focus Mode | AF (Autofocus) |
| Diaphragm Blades | 11 blades |
| Lens Construction | 11 groups, 15 elements (2 ED lenses, 1 aspherical lens, 5 high refractive index lenses) |
| Aperture Range | F1.2-F16 |
| Minimum Focusing Distance | 0.28m |
| Filter Diameter | 67mm |
| Dimensions |
E: Φ82mm×92mm (excluding mount) Z: Φ82mm×94mm (excluding mount) X: Φ78.4mm×92mm (excluding mount) |
| Weight | Approx. 565g (E) / Approx. 605g (Z) / Approx. 560g (X) |
| Accessories | Lens cap, rear lens cap, lens hood, carrying pouch |
| Manufacturer's Warranty | 1 year (covers natural defects) |
※Important Notes:
※Autofocus speed and accuracy may vary depending on the camera body and shooting conditions.
Also, not all functions and shooting performance are guaranteed.
Product Overview
The Viltrox AF 27mm F1.2 PRO incorporates HOYA aspherical lenses, two ED lenses, and five high refractive index lenses, effectively suppressing coma and distortion. It achieves excellent resolution. Providing a 40mm equivalent focal length in 35mm format, it is ideal for various types of photography, including street snapshots, architecture, landscapes, and portraits.
For product inquiries, please click here

この商品には関連する記事がありません。