AstrHori 28mm F13 Macro 2:1 Periscope Lens Double Lens Set (Standard + 90° Right Angle)
AstrHori 28mm F13 Macro 2:1 Periscope Lens Double Lens Set (Standard + 90° Right Angle)
Couldn't load pickup availability
SKU:JAN:4582752630859
Manufacturer's suggested retail price: 270,000 yen (52,200 yen discount from suggested retail price)
Specifications
| Compatible Sensor Size | 35mm Full Frame |
|---|---|
| Focal Length | 28mm |
| Focus | MF (Manual Focus) |
| Aperture Blades | 7 blades |
| Lens Construction | 21 elements in 16 groups (2 high refractive index elements, 2 extra-low dispersion elements) |
| Aperture Range | F13 – F40 |
| Minimum Focusing Distance | 0.481m |
| Filter Diameter | Cannot be attached |
| Waterproof Function | Fully waterproof up to 20cm from the lens tip |
| Light Source | Tip LED ring light (5W, 10-level dimmable) |
| Storage | 2-part |
| Dimensions | Φ65mm × 460mm (90° lens module), Φ65mm × 452mm (direct module) *Excluding mount |
| Weight | Approx. 752g (varies by mount) (Direct module: Approx. 238g) |
| Accessories | Lens box, lens soft case ×2, USB cable, lens cap ×2, rear cap ×3 |
| Manufacturer's Warranty | 2 years (covers natural malfunctions) |

Innovative macro lens
The AstrHori 28mm F13 Macro 2:1 Periprobe Lens is an innovative macro lens designed to capture the world from an insect's perspective. With 2x magnification and a waterproof design, it offers a new shooting experience from a fresh viewpoint. The lens body adopts a two-part structure, consisting of a main unit and a periscope, with a slender barrel measuring Φ23mm x 452mm that allows shooting from challenging angles. The aperture and focus rings incorporate lens gears, facilitating easy follow focus during video recording.
A periscope-like perspective
It can capture hard-to-reach, difficult-angle shots with a periscopic view, accommodating various scenes such as sensitive insects, complex machinery interiors, and food.
Water resistance at the front of the lens
With a waterproof function, you can easily experience shooting with the tip of the lens immersed in water (up to 20cm).
Equipped with a 10-level dimmable LED light
Equipped with a 10-step adjustable LED ring (5W) at the lens tip, powered via USB, allowing brightness adjustment according to the shooting environment.