AstrHori Macro Focusing Rail AH-MGA170
AstrHori Macro Focusing Rail AH-MGA170
Couldn't load pickup availability
SKU:JAN: 4582752631115
Manufacturer's suggested retail price: 23,500 yen (4,600 yen discount from suggested price)
Specifications
| Load Capacity | 5kg |
|---|---|
| Plate and Clamp | Arca-Swiss compatible |
| Rail Adjustment Range (Scale) | 0-160mm |
| Weight | Approx. 585g |
| Fine Adjustment Handle | 0.5mm/revolution |
| Fine Adjustment Base Handle | 2mm/revolution |
| Mounting Screw Standard | 1/4 inch |
| Base Plate Screw Standard | 3/8 inch, 1/4 inch |
| Length | 196.7mm |
| Height | 71.5mm |
| Depth | 78.4mm |
| Manufacturer's Warranty | 2 years (covers natural defects) |

Your optimal macro shooting assistant
AstrHori's macro focusing rail "AH-MGA170" is a newly developed product for high magnification macro photography. It is designed to achieve high precision and stable operation, making it ideal for focus stacking photography. The rail has an adjustable range of 160mm, allowing for a wide range of shooting without moving the tripod. A single turn of the fine adjustment knob moves the rail by 0.5mm, while a single turn of the micro adjustment knob moves it by 2mm. This high-precision control system is sufficient for normal macro lenses (approx. 2x magnification) as well as super macro lenses (5x magnification or more), enabling more detailed photography. The "AH-MGA170" provides optimal support for focus stacking photography, which requires precision. The camera mounting plate is Arca-Swiss compatible. A base plate fixing screw is included, allowing the rail to be used standalone on a table or other surface.
High-precision control
Rotating the fine adjustment handle by one turn allows for a 0.5mm movement, while the fine adjustment stage handle allows for a 2mm movement per turn. This high-precision control system is fully capable of handling not only macro lenses with roughly twice the magnification, but also super macro lenses with five times or more magnification, enabling even higher-definition photography.
Wide adjustment range
The rail's adjustable range is 160mm, allowing for a wide range of shooting without moving the tripod.
Base plate fixing screws included
Base plate fixing screws are included, so the rail can also be used as a standalone unit by mounting it to a table or other surface.
関連動画
関連記事
この商品に関連する外部記事をご紹介します。